Otázka

Poraďte prosím, asi před třemi týdny jsem byl hospitalizován pro divertikulitidu.

Dobrý den, poraďte prosím. Asi před třemi týdny jsem byl hospitalizován pro divertikulitidu - měl jsem bolesti levého podbřišku, stoupala tělesná teplota a hodnoty CRP a měl jsem zácpu. Do týdne na žilních Atb zánet ustoupil, dostal jsem bezezbytkovou stravu a šel jsem domů. Avšak bezezbytkovou stravu jsem zanedbal a do týdne se zánět vrátil a byl jsem znovu hospitalizován. Pomocí CT mi byly nalezeny divertikly sigma a descendens. Po antibiotické léčbě zánět postupně odezněl, dostal jsem opět předepsanou bezezbytkovou stravu. Rád bych věděl, jak dlouho musím držet tuto bezezbytku dietu? Tato strava obsahuje málo vlákniny, musím jist bílé pečivo, které v rámci zdravého životního stylu již nejím. Kvůli této bezezbytkové stravě mám nyní dost pevnou stolici a to mi nevyhovuje. Již skoro rok a půl jím stravu bohatou na hrubou vlákninu (ořechy, celozrnny chleba - ten hrubý, s celými zrny). Také jsem jedl hodně rajčata. Je mi jasné, že tyto potraviny budu muset vyřadit kvůli divertiklům. Vyradim také ovoce se semínky a nadýmavou potravu. Bylo mi řečeno, že místo hrubého celozrnneho chleba můžu používat pečivo z pomleté celozrnné mouky, např. žitný chléb. Mám v plánu užívat Psyllium. Můžu tento druh vlákniny užívat i teď, krátce po odeznění zánětu, pro zlepšení konzistence stolice, která je nyní tuhá kvůli bezezbytkové dietě? Jak dlouho tuto dietu musím držet, prosím? Býval jsem obézní, nyní žiji zdravý životní styl (přijde mi dost paradoxní, že se mi tohle stalo, když jim tak zdravě - až 60g vlákniny denně, nejspíš se mi divertikly vytvořili již před příchodem na zdravou stravu, kdy jsem jedl hrozně a nyní se v nich usazuje právě ona hrubá vláknina) , pravidelně navštěvuji fitness centrum, moje další otázka zní, za jak dlouho po odeznění zánětu se můžu opět vrátit do posilovny, aniž bych tím znovu nerozdráždil střevo? Za každou další radu ohledně divertikulitidy, zdravé stravy při divertikulitidě a vlákniny Vám budu velice vděčný. Je mi 26 let. Děkuji,

Odpovědi
Kategorie: Divertikulitida

Odpověď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterolog
  16. květen 2019.

  Dobrý den,

  Já osobně doporučuji bezezbytkovou stravu tak dlouho, dokud zánět neustoupí, následně hodně vlákniny a vynechat malá jadérka. Do posilovny můžete bez obav chodit.

  S pozdravem
  Dr.Podlupszki

Otázka

Byly mi zjištěny divertikly, doporučíte mi něco prosím?

Dobrý den,při nedávném kolonoslopickém vyšetření,na kterém jsem byl po třech letech,mi byly zjištěny divertikly vlevo,,kde se usazují zbytky stolice.Chtěl bych proto občas provést nějakou očistu střev.Doporučíte mi něco prosím? Je mi 60 let,děkuji.

Odpovědi
Kategorie: Divertikulitida

Odpověď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterolog
  14. duben 2019.

  Dobrý den,

  Ve vašem případě se doporučuje pravidelná očista organismu a nejvhodnějšími obdobími pro očistnou kúru jsou podzim, který překypuje množstvím ovoce a zeleniny, a jaro, když je potřebné ulehčit tělu po zimních prohřešcích a zregenerovat ho. Očista střeva a jeho detoxikace by měly být první kroky jakéhokoliv velkého úklidu. Dobré zkušenosti mám s programem Clean Inside.

  S pozdravem
  Dr.Podlupszki

Otázka

Po kolonoskopii mi byla diagnostikována divertikuloza.

Dobrý den, po kolonoskopii mi byla diagnostikována divertikuloza, paní doktorka mi řekla, že mám jíst všechno, a doporučila probiotika a vlákninu. Asi po půl roce jsem po kontrolním vzorku měla ve stolici zvýšený Calprotectin 797,0 ug/g. Brala jsem 14 dní Normix a stále beru probiotika. Ale mám problém se zácpou a jelikož nesmím jíst ovoce se slupkou a semínka, nevím, jak docílit pravidelnou stolici. Hodně piju vodu a koupila jsem si Psyllium, ale bojím se ho brát, protože nevím, jestli mohu vlákninu v této formě. Děkuji za odpověď. Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli je pro mne vhodná kůra Clean Inside. Děkuji

Odpovědi
Kategorie: Divertikulitida

Odpověď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterolog
  22. březen 2019.

  Dobrý den,

  Ano psyllium můžete jíst i ovoce. Konzumujte zeleninu v různé formě a nejezte ovoce a zeleninu s velkým množstvím zrníček (maliny, jahody, ostružiny, fíky, rajčata), mohou se totiž zachytit ve výdutích a způsobit jejich zánět.  Program Clean Inside obsahuje rozpustné i nerozpustné vlákniny, takže je velmi vhodný při divertikulitidě.

  S pozdravem
  Dr.Podlupszki

Otázka

Chtěla bych se zeptat jak často se může jít na kolonoskopie.

Dobrý den, pane doktore, chtěla bych se zeptat jak často se může jít na kolonoskopie. Před rokem a půl jsem měla zánět tlustého střeva a na kolonoskopii mi zjistili divertikulozu,dá se to nějak kontrolovat častějšími kolonoskopiemi?

Odpovědi
Kategorie: Divertikulitida

Odpověď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterolog
  3. leden 2019.

  Dobrý den,

  Nejlepší prevencí pri divertiklu je strava, ve které převládá vláknina. Stačí každých 5 let kolonoskopie.

  S pozdravem
  Dr.Podlupszki


Otázka

Může diverkulitida způsobit tyto těžkosti?

Vážený pane doktore! Už tři měsíce cítím na levé straně podbřišku bodavou, někdy tupou bolest. Někdy ani bolest podbřišku necítím, ale cítím bolest celé levé nohy, tehdy mě bolí i kříže na levé straně. Stává se, že tyto bolesti několik dnů nemám, ale potom se objeví znovu, někdy jenom několik dnů, nebo na kratší dobu. Minulý rok v srpnu jsem byla u gynekologa, který vyloučil gynekologický problém. Letos v únoru mi dělali urografii a v pořádku mám i ledviny. Před dvěma týdny jsem byla na ultrazvukovém vyšetření, i to je v pořádku a lékař říkal, že podle něho těžkosti naznačují diverkulitidu. Chtěla bych se Vás zeptat, jestli může diverkulitida způsobovat tyto těžkosti? Děkuji.

Odpovědi
Kategorie: Divertikulitida

Odpověď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterolog
  23. květen 2018.

  Dobrý den přeji,

  Podle mě není třeba hned myslet na diverkulitidu, Vaše těžkosti způsobuje spíše páteř. Je možné, že se jedná o posunutí nebo výrůstek na ploténce. Bylo by dobré to vyšetřit.

  S pozdravem
  Dr.Podlupszki

Otázka

Opakovaná divertikulitida mi znepříjemňuje život

Dobrý den, od září 2017 mám opakovanou divertikulitidu s tím, že nálezy jsou vždy o stupeň horší. Nemohu vyhojit střevo tak, aby bylo schopno kolonoskopického vyšetření. Při poslední hospitalizaci jsem měla absces průměr 10 mm a nepatrnou perforaci v oblasti sestupného tračníku. Při bezezbytkové stravě však trpím zácpou , mám strach, aby mi střevo neprasklo. Je v tomto předoperačním období pro mě vhodná očista střev programem Clean Inside? Děkuji mnohokrát za odpověď Alena Brožová

Odpovědi
Kategorie: Divertikulitida

Odpověď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterolog
  3. duben 2018.

  Dobrý deň prajem,

  divertikulitída je dôsledkom nesprávneho stravovania a chronickej zápchy, kde dochádza k zápalu črevných útvarov - divertikulov. Teda úpravou stravy a "vyčistením" čriev sa stav zlepší. Teda dôležitý je príjem tekutín (voda, čaje), dostatok vlákniny a minimalizovanie technologicky spracovávaných potravín. Vhodná je kašovitá strava. Nejedzte surové ovocie a zeleninu, korenené potraviny, ovocie s jadierkami, kukuricu, celozrnné výrobky, vynechajte kofeín aj alkoholické nápoje. Kúra Clean Inside je veľmi vhodná pri tomto stave, pretože dodá telu dostatočné množstvo vlákniny. Ak však dôjde k dramatickému zhoršeniu stavu, perforácii čreva, je nutné vyhľadať chirurgické oddelenie, kde sa tento akútny stav dorieši. 

   

  S pozdravom 

  Dr. Podlupszki

Otázka

Je pro mě vhodný program Clean Inside

Dobrý den pane doktore, uvažuji o zakoupení přípravku Clean inside, ale ráda bych se zeptala, jestli je tento doplněk stravy vhodný při divertikulóze, případně divertikultidě. Navíc mám problém s tím, že mi před týdnem gastrolog předepsal lék Normix 200, protože momentálně trpím již zhruba měsíc nepříjemnou zácpou. Na letáčku jsem se ale dočetla, že tento lék je určen při infekcích a naopak při průjmu! Jsem tím zmatená a zácpu zatím částečně řeším přírodní cestou (švestky, Psyllicol), s mírným účinkem. Přesto bych se ráda od dalšího lékaře dozvěděla, zdali uvedený Normix je pro mne v této chvíli, ten pravý lék. Děkuji mnohokrát a zdravím Vás. Olina

Odpovědi
Kategorie: Divertikulitida

Odpověď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterolog
  5. březen 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Divertikuly sú balónikovité vydutinky v tráviacom trakte, na vnútorných stenách hrubého čreva. V prípade, že sa infikujú alebo zapália, hovoríme o divertikulitíde. Za prvotnú príčinu sa považuje konzumácia stravy, ktorá nie je bohatá na vlákninu. Teda zvyšovaním príjmu vlákniny zmiernime príznaky divertikulózy. Vláknina zmäkčuje stolicu a znižuje tlak v čreve. Črevá sa dostávajú do pohybu. Program Clean Inside obsahuje rozpustné aj nerozpustné vlákniny, takže je veľmi vhodný pri spomínaných problémoch. Normix je rifaximín, antibiotikum so širokospektrálnym účinkom voči baktériám, ktoré spôsobujú infekcie a aj hnačky. Vo Vašom prípade bol pravdepodobne nasadený na liečbu divertikulitídy. Tiež sa používa na akútne a chronické infekcie a kolitídy.

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

Otázka

Aký máte názor na liečbu divertikulózy antibiotikom Normix.

Aký máte názor na liečbu divertikulózy antibiotikom Normix, ktorý je nutné užívať celý 1 rok jeden-krát v mesiaci t. j. 7 dní každý mesiac. Predpísal mi to gastroenterológ, vraj sú s tým dobré skúsenosti. Som 8 rokov po resekcii sigmy, no zápaly pretrvávajú, preto mi navrhol túto liečbu.

Odpovědi
Kategorie: Divertikulitida

Odpověď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterolog
  16. leden 2018.

  Dobrý deň prajem,

  S produktom Normix  sú dobré skúsenosti, ale ja by som ho až tak dlhodobo nebral. Odporúčam užívať veľa vláknin a probiotiká. 

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki