Odpověď
-
Dobrý deň prajem,
Dle popisu se Vám prohřívají nohy a proto se Vám dělají mokvající pupínky, z kterých po prasknutí vytéká tekutina a následně nastává loupání kůže. Doporučuji teplou lázeň se sodou bikarbonou. Lázeň se sodou pomáhá, pokud trpíte přílišným pocením nohou a pomáhá i při jejich plísňových onemocněních díky antibakteriálním a antimikotickým vlastnostem jedlé sody, což oceníte zejména v letních měsících. Také vaše nehty budou zdravější. Připravte si lavor s teplou vodou, ve kterém rozpusťte tři polévkové lžíce sody. V takové lázni si máčejte nohy alespoň 30 minut třikrát týdně. Takový koupel vám pomůže i při plísňových onemocněních nohou a nehtů.
S pozdravem
Dr.Apoštolová
Odpověď
Někdy je zanesený pór tak podrážděný, že se jeho stěny rozpadnou a tělo vyšle signál bílým krvinkám, aby se tímto poškozením zabývaly. To způsobí zarudnutí, bolest a zánět v oblasti pupínku. Vzniknou pak tzv. papuly nebo pustuly. Papuly jsou uzavřené červené ranky, které jsou poměrně tvrdé a někdy i bolestivé. Pustuly jsou červené pupínku s bílou hlavou uprostřed. Věc, kterou z nich vytáhnete, je hnis, který obsahuje mrtvé bílé krvinky.
„Stres negativně působí jak na naše zdraví, tak i na vzhled pokožky. Hormony, které se v těle při stresu vyplavují, oslabují ochrannou bariéru pleti, pokožka je vysušená, ztrácí jas a zdravou barvu, objevují se červené žilky, kruhy a váčky pod očima, hluboké vrásky a tváře jsou povislé. Navíc se mnohem více tvoří vrásky, protože stresovaný a naštvaný člověk dělá různé nepřirozené grimasy. Kvůli stresu tak ženy (i muži) vypadají mnohem starší, podle některých výzkumů dokonce až o 10 let. „Důležitá je správná péče o pleť, a to jak zevnitř, tak zvenku. Zároveň je velmi důležité vyhýbat se stresovým situacím a dostatečně spát.
Zánět v podkoží, který se projeví bolestivými uzlíky na kůži zejména na holeni a stehnech se odborně nazývá Erythema Nodosum a bývá příznakem různých onemocnění. Tyto hrbolky, které jsou zpočátku narůžovělé, poté červené, fialové a nakonec hnědé jdou často ruku v ruce se zánětlivým onemocněních střev (IBD) jako jsou ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc. Dalším kožním příznakem IBD je svědivá puchýřkovitá vyrážka dermatitis herpetiformis, která může ukazovat i na celiakii neboli nesnášenlivost lepku.
Pigmentové skvrny sametového vzhledu na kůži vzadu na krku a pod pažemi bývají jedním z prvních příznaků prediabetu (někdy se mohou objevit ještě před prediabetem). Tyto tmavé skvrny na pokožce jsou jedním z ukazatelů, že vaše tělo začíná být rezistentní na inzulín. Pokud si všimnete tmavých flíčků v tělesných záhybech, máte nadváhu či trpíte obezitou a ve vaší rodině se vyskytuje cukrovka je zapotřebí navštívit lékaře, který vám změří hladinu krevní glukózy. Prediabetes ještě neznamená, že máte cukrovku, ale váš lékař vám může poradit, jak rozvinutí cukrovky zabránit.
Pocit úzkosti nebo strachu prožívá v mírné formě velmi často každý z nás. Oproti strachu, který je emoční a fyziologickou odpovědí na očekávané nebezpečí, úzkost je definována jako nepříjemný emoční stav bez jasné příčiny. „Je to reakce těla na přetížení, kdy tělo vysílá jasnou zprávu - zastav se. Bohužel malé signály přicházejí už delší dobu, ale náš rozum nám neustále říká, že to musíme zvládnout, že teď nemůžeme odpočívat, že teď nemůžeme vypnout a bohužel, i tělo se unaví a pak zasáhne velmi krutě. To jen náš mozek má pevný pocit, že to bude v pořádku. Bohužel, tělo má obrovskou sílu a je to právě tělo, které určuje, co a jak bude. Další příčinou úzkostí může být život ve velkém strachu, napětí a hlavně život, který není v souladu s člověkem. Boj s úzkostí bývá těžký a mnoho lidí úzkost likviduje víc a víc. Když už nic, alespoň jednou zajděte navštívit psychologa nebo psychoterapeuta, může vás nasměrovat co a jak dále. Někdy je potřeba pomoc psychiatra. Není to ostuda. Neznamená to, že člověk je blázen. Tak jako může onemocnět kůže, oči, noha, může onemocnět duše, neodkládejte návštěvu.
Dr.Apoštolová