Otázka

V loňském roce se mi objevilo pár pupínků na palci prvé nohy.

Dobrý den, v loňském roce se mi objevilo pár pupínků na palci prvé nohy. Po měsíci se z toho udělala trhlina, ze které vytékala tekutina a následně se kůže celého palce oloupala (opravdu to bylo ošklivé). Z toho se mi jako alergická reakce osypaly celé ruce (jak dyshidrotický ekzem - vodnaté pupínky, následně sloupla kůže). Na kožním mi předepsali Imazol krém pasta a léky na plíseň. Min.týden se mi na stejném místě - palci u nohy opět vyrojilo hejno pupínků s červenou tečkou uprostřed, na boční části palce a svršek palce. Nesvědí to, ale kůže je tím zvlněná. Na kožním nasazen Batrafen, doma hypermanganové koupele, desinfekce nohou. Jako plísňové onemocnění se mi to moc nezdá. Tím, že je to ve stejnou dobu (červen/červenec) a na stejném místě prozatím se stejným nástupem. Co by to mohlo být? Děkuji za odpověď.

Odpovědi
Kategorie: Kožní problémy

Odpověď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožní lékařka, kosmetoložka
  13. červen 2019.

  Dobrý deň prajem,

  Dle popisu se Vám prohřívají nohy a proto se Vám dělají mokvající pupínky, z kterých po prasknutí vytéká tekutina a následně nastává loupání kůže. Doporučuji teplou lázeň se sodou bikarbonou. Lázeň se sodou pomáhá, pokud trpíte přílišným pocením nohou a pomáhá i při jejich plísňových onemocněních díky antibakteriálním a antimikotickým vlastnostem jedlé sody, což oceníte zejména v letních měsících. Také vaše nehty budou zdravější. Připravte si lavor s teplou vodou, ve kterém rozpusťte tři polévkové lžíce sody. V takové lázni si máčejte nohy alespoň 30 minut třikrát týdně. Takový koupel vám pomůže i při plísňových onemocněních nohou a nehtů.

  S pozdravem
  Dr.Apoštolová

Otázka

Občas mám takový nepříjemný problém, když se občas napiji alkoholu.

Dobrý den, prosím vás občas mám takový nepříjemný problém, když se občas napiji alkoholu (nejsem alkoholik) tak se mi udělají červené fleky, nejvíce na obličeji a na hrudi a špatně se mi dýchá.. čím by to mohlo být? Alergie?

Odpovědi
Kategorie: Kožní problémy

Odpověď

 1. Dr. Darnói Tibor
  Dr. Tibor Darnói Nezávislý lékař
  7. duben 2019.

  Dobrý den,

  Červené fleky a problémy, které popisujete, mohou být způsobeny alergickou reakcí, případně přecitlivělostí na nějakou složku v nápoji. Bylo by vhodnější, abyste si dali udělat testy. Tyto problémy se však mohou objevit i při kombinování alkoholu s nějakými jinými přípravky, například léky, masti, které se používají při léčbě kožních onemocnění, případně kombinace s nějakou kosmetikou. Také byste si měli odsledovat, zda se to děje s každým druhem alkoholu, nebo jen u některých.

  S pozdravem
  Dr. Tibor Darnói

   

Otázka

Mám poslední dobou problémy s loupáním kůže na dlani.

Dobrý den. Mám poslední dobou problémy s loupáním kůže na dlani. Je mi 80 let, nikdy jsem žádné kožní problémy neměla. Práce doma dělám stejně, se stejnými přípravky. Pro sebe používám celé roky kosmetiku Oriflame. Zkouším, mažu, ale stále se odlupovaní objevuje. Byla bych ráda za Vaši radu. Děkuji

Odpovědi
Kategorie: Kožní problémy

Odpověď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožní lékařka, kosmetoložka
  31. březen 2019.

  Dobrý den,

  Suchá kůže vzniká sníženou činností mazových žlázek. Také stárnutí působí ztrátu vlhkosti, pružnosti a odolnosti kůže. Osychající kůže se také objevuje jako následek ekzému, lupénky, opruzení a dehydratace organismu z nedostatku tekutin.

  Jezte potraviny bohaté na vitamin A a D, ale nezapomeňte, že nejvíce vitaminu D se tvoří  působením slunečního záření na kůži. Jezte potraviny bohaté na vitamin E a zinek. Podle potřeby užívejte rybí tuk. Na suchou kůži na dlaních bych doporučila Prémiové bambucké máslo ráno a večer. Natírejte ho na vlhkou pokožku v tenké vrstvě. Večer si můžete ruce natřít hrubější vrstvou. Na mytí rukou bych doporučila COCO mýdlo s bambuckým máslem, které pokožku jemně čistí ale i hydratuje.

  S pozdravem
  Dr.Apoštolová

Otázka

Proč je framykoin jen na recept?

Dobrý den. Prosím Vás paní doktorko,proč je framykoin jen na recept,když byl dříve běžně dostupný. Kvůli nějaké malichernosti na kůži člověk musí běžet k lékaři a vysedět si tam téměř celé dopoledne, jen k vůli jednomu receptu. Děkuji Vám za odpověď.

Odpovědi
Kategorie: Kožní problémy

Odpověď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožní lékařka, kosmetoložka
  26. únor 2019.

  Dobrý den,

  Framykoin obsahuje kombinaci antibiotik se širokým spektrem účinku, která působí na původce kožních onemocnění,  takže jedině na lékařský předpis.

  S pozdravem

  Dr.Apoštolová


Otázka

Více jak dva měsíce mě svědí hrany ušních bolců.

DOBRÝ DEN RÁDA BYCH SE ZEPTALA KOŽNÍ LÉKAŘKY MŮJ PROBLÉM JE ŽE UŽ VÍCE JAK DVA MĚSÍCE MĚ SVĚDÍ HRANY UŠNÍCH BOLCŮ. NAPOHLED NA NICH NIC NEMÁM. POUŽÍVÁM TUŽIDLA A LAKY NA VLASY NEMŮŽE TO BÝT TÍM DĚKUJI ZA ODPOVĚD

Odpovědi
Kategorie: Kožní problémy

Odpověď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožní lékařka, kosmetoložka
  28. prosinec 2018.

  Dobrý den,

  Dobrý den, ano, může se jednat o alergii na některou složku. Po upravení vlasů doporučuji ušní boltce důkladně očistit, aby na nich nezůstal lak ani tužidlo. Na zmírnění příznaků doporučuji natírat ušní boltce organickým ghanským bambuckým máslem.  Máslo zle použít na celé tělo, natírá se na vlhkou pokožku v tenké vrstvě.

  S pozdravem
  Dr.Apoštolová

Otázka

Mamka má pásový opar asi již rok a nedaří se jí ho vyléčit.

Dobrý den,mamka/80let/ má pásový opar asi již rok a nedaří se jí ho vyléčit.Mast od obvodní lékařky také nezabrala,tak bych se rád zeptal,čím se dá vyléčit. Také bych se chtěl ještě zeptat,zda je možné,že by se vrátila borelióza.Mamka ji měla a obvodní lékař ji občas předepsal léky na přeléčení.Nyní místo tohoto lékaře je lékařka,která tvrdí,že co se vyléčí už se nevrací.Tak nevím jak to je. Děkuji za odpovědi.

Odpovědi
Kategorie: Kožní problémy

Odpověď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožní lékařka, kosmetoložka
  25. listopad 2018.

  Dobrý den,

  Bolerióza, pokud není řádně přeléčena, to znamená, že je nutné užívat léčbu minimálně 4 týdny, tak může projít do chronické podoby. Přitom se respektuje přirozený průběh onemocnění a podle stavu pacienta se řídí samotná léčba. Čili jde o dlouhodobější proces. Co se týče pásového oparu, tak jde o virovou infekci. Starší lidé mají slabší imunitu a tím jsou náchylnější. Právě u těchto pacientů se pásový opar často opakuje. Problém řeší i očkování, informujte se u obvodního lékaře. Léčba by měla být pod dohledem odborníka. Navštivte imunologa, kožního lékaře, případně je někdy nutné vyšetření i u neurologa.

  S pozdravem
  Dr.Apoštolová

Otázka

Dcerka od dvou let bojuje s vyrážkou až do dospělosti mívá ekzém na rukou a tvářích.

Dobrý den ,prosím dcerka od dvou let bojuje s vyrážkou až do dospělosti mívá ekzém na rukou a tvářích ,zkoušeli jsme vše a slyšel jsem že to může být něco s orgánem vtěle ledviny atd. tak se ptám jestli by jste mi doporučila nějakou ne chemickou mast? Zkoušíme vše snad se zadaří děkuji za odpovědi

Odpovědi
Kategorie: Kožní problémy

Odpověď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožní lékařka, kosmetoložka
  9. listopad 2018.

  Dobrý den,

   
  Na pokožku, která trpí atopickou dermatitidou, doporučuji používat Mýdlo z extra panenského olivového oleje. Na doplňkovou péči je dobré použít Orhganické ghanské bambucké máslo, které má mimořádně zvlhčující účinky a je bohaté na vitaminy. Bambucké máslo doporučujeme používat přes den na postižená, suchá místa. Natírá se na vlhkou pokožku ve velmi tenké vrstvě. Velmi důležité je vnější a vnitřní promaštění organismu. Zvenku prostřednictvím za studena lisovaného oleje (sezamového nebo mandlového), zevnitř prostřednictvím výživového doplňku, který obsahuje esenciální oleje, přičemž se zároveň doporučuje používání širokospektrálního multivitaminového doplňku a symbiotik. V rámci vnější péče doporučuji krátkou koupel v sodě bikarbona 1-2- krát týdně, po vykoupání můžete vmasírovat do vlhké pokožky sezamový olej nebo Organické ghanské bambucké máslo. Tento olej a máslo můžete používat každý den.
   
  S pozdravem
  Dr.Apoštolová

Otázka

Trápí mě kožní problémy, měla jsem problémy jen s tvářemi.

Dobrý den. Už zhruba 5 let od té doby, co se mi stalo, mě trápí kožní problémy. Měla jsem problémy jen s tvářemi, které mě pálily a bolely, po čase už se mi to trochu zahojilo a bylo to lepší. Ale teď po té době mě ještě začal pálit nos a i brada a už i také čelo. Bohužel si myslím, že to jsou příznaky ruzovky, co jsem si myslela už dříve podle symptomů. Chtěla jsem se tedy zeptat a moc vás poprosit o radu. Zda si myslíte, že by to mohla být růžovka. A jestli by to mohl vyřešit cévní laser, aby zabránil rozšiřování cév. Děkuji, Marie

Odpovědi
Kategorie: Kožní problémy

Odpověď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožní lékařka, kosmetoložka
  22. říjen 2018.
  Dobrý den,
   
  existují 3 stupně tohoto kožního onemocnění. V první fázi dochází k začervenání kůže, které však po určitém čase zmizne. V této době Vám doporučujeme Mýdlo z Extra panenského olivového oleje a Prémiové ghanské bambucké máslo. Ve druhé fázi se objeví změny v podobě červených zanícených pupínků, podobajících se na akné. V této fázi Vám doporučujeme mýdlo z Extra panenského olivového oleje a Organické ghanské bambucké mýdlo s levandulí a čajovníkem. Ve třetí fázi se uprostřed obličeje objeví zanícená, infiltrovaná ložiska a dochází ke zhrubnutí mazových žláz. V této fázi Vám doporučujeme použít COCO mýdlo s mořskou solíkafrové mýdlo a COCO mýdlo s čajovníkem dohromady s Vulkanicky filtrovaným bambuckým máslem s levandulí a čajovníkem. V každé fázi lze dosáhnout skvělé výsledky kombinací másel a mýdel. 


  Kafrové mýdlo a COCO mýdlo s čajovníkovým olejem můžete používat střídavě během každodenní péče o pokožku. Jedno ráno a druhé večer. Kafrové čisticí pleťové mýdlo bude díky obsahu bílého jílu Vaši pleť čistit, zatímco čajovníkový olej, který je obsažený v mýdle Coco má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Coco mýdlo s mořskou solí doporučujeme používat 1-2x týdně, má jemné peelingové účinky a odstraňuje odumřelé epitelové buňky. Po použití mýdel je vhodné citlivou suchou pokožku namazat bambuckým máslem. Jeho účinnost je lepší, pokud se maže na vlhkou pokožku.

  Rosacea (růžovka) je druh akné, který je rozpoznatelný díky růžovým až červeným tvářím. Tato forma akné může také způsobit zvýšený výskyt pupínků, pálení, červenání a také váš nos může vypadat hrbolatý. Pokud máte tento typ akné v dospělosti, může vést k tvorbě nepříjemných velkých pupínků. Pokud trpíte rosaceou, je na vaší tváři viditelné červenání. To je způsobeno prouděním velkého množství krve tam, kde se u vás Rosacea (růžovka) vyskytuje. Rosacea je primární vydráždění sluncem, takže je důležité používat krémy na opalování pokaždé když jdete ven, obvzlášť když už máte viditelné některé první příznaky růžovky. Stejně jako všechny druhy akné, může být Rosacea velmi problémová - působí na váš vzhled a značně ovlivňuje vaše sebevědomí. Důležité je postavit se růžovce včas protože se může vyvinout v permanentní akné, se kterým je boj velmi těžký. Stejně jako u ostatních druhů akné je nezbytné postup léčby konzultovat s doktorem.

  S pozdravem
  Dr.Apoštolová