Otázka

Mívám často (dá se říct téměř vždycky) po jídle problémy s trávením, cítím tlak v břiše a mám plynatost

Dobrý den, Mívám často (dá se říct téměř vždycky) po jídle problémy s trávením, cítím tlak v břiše a mám plynatost. Řídím se sestaveným objemovým jídelníčkem pro nabírání svalové hmoty, a tak jsem si myslel, že problémy mohou být způsobeny nadměrným příjmem bílkovin. Zkoušel jsem i vynechat bílkoviny na několik dní a problém stále přetrvával. V jídelníčku mám zahrnuté i velké množství vitamínů a úměrné množství vlákniny. Může se jednat o syndrom dráždivého tračníku nebo jde o něco zcela jiného? Případně jak by šlo problém řešit?

Odpovědi
Kategorie: Nadýmání

Odpověď

 1. Dobor Viktória
  Viktória Doborová Dietetik, diplomovaný specialista pro nauku o výživě
  13. červenec 2018.

  Dobrý den,

  problémy s nadýmáním a trávením bývají často spojené s potravou, kterou přijímáme, přesně jak jste si mysleli. Pokud však problém přetrvává i při jiných jídlech a je v podstatě jedno, co sníte, tak by se příčina měla hledat někde jinde. Stanovit diagnózu při těchto příznacích bývá někdy náročné, protože provázejí mnohé onemocnění, ale někdy opravdu postačí pouze malá úprava životosprávy. Doporučila bych Vám sledovat jednotlivé druhy potravin, zda nevíte přijít na to, která Vám způsobuje tyto problémy. Pokud ne, tak byste měli navštívit gastroenterologa. Důležitý je úvodní rozhovor, kde si spolu projdete podrobně Vaši životosprávu.
  Možná postačí, když zvýšiťte příjem enzymů, tedy konzumujte syrové ovoce a zeleninu, případně šťávy. Se zvýšeným příjmem vlákniny je nutné podstatně zvýšit i příjem tekutin. Výborné jsou různé smoothies koktejly, které jsou snadno stravitelné a víte do nich přidat, co potřebujete. Pokud je však příčina skryta v nějakém onemocnění, tak se problém pravděpodobně bude muset řešit s lékařem.

   

  S pozdravem

  Viktória Doborová

Otázka

Trpím zapáchajícimí větry.

Dobrý den.Trpím zapachajícimí větry,koupila jsem si parazit stop nevím jak ho užívat,po a nebo před jidlem.lečím se s cukrovkou.

Odpovědi
Kategorie: Nadýmání

Odpověď

 1. Dr. Rónay
  Barbora Ronajová Dietoložka, alternativní medicína
  1. listopad 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Príčin môže byť niekoľko. Nadmernú plynatosť môžu spôsobovať niektoré potraviny, pretože obsahujú viac nestráviteľných sacharidov ako ostatné, prítomnosť parazitov, vnútorné poruchy. V prvom rade je dôležité očistiť črevo, zmeniť stravovacie návyky tak, aby sa zlepšilo trávenie a vstrebávanie. Dobrú službu môžu urobiť aj probiotiká.

  S pozdravom
  Ronajová Barbora
   


Otázka

Mám následující problémy nafouklej často, mám tlak na břiše.

Dobrý den, rád bych se poradil Již delší dobu jsem jedl nezdravě hodně pil alkoholu a kouřil. Dříve jsem jedl paleo stravu bohatou na zeleninu a trochu masa a trochu ovoce a zdravé tuky. Nyní jsem se k tomu vrátil ale jsem na této stravě teprve týden. Mám následující problémy nafouklej často, mam tlak na břiše,který koluje chvíli pod žebry potom v bocích atd.. Dříve když zažívání fungovalo jsem chodil na toaletu 3x-5 denně. Nyní jdu 1x-2x ale jen trochu. Nasadil jsem probiotika, mám clean side,ale údajně při zánětu střev, kdyby to bylo nebo chronická zácpa, nevím jestli to používat. Dále jsem nasadil čaje na zažívání a hodně piju. Ale stále kouřím, takže bych měl asi i přestat že? Nepiji alkohol, nejím cukry jednoduché ani žádné pečivo ted co mám problémy trvá to už tři týdny. Chtěl jsem poradit co proto mohu ještě udělat a jak dlouho by to mohlo trvat. Po cvičení se to vždy na chvíli zlepší a ráno na lačno je to taky o 50% lepší. Můžete mi poradit co mohu udělat. Děkuji za brzkou odpověd.

Odpovědi
Kategorie: Nadýmání

Odpověď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterolog
  27. červenec 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Odporučil by som Vám dôkladné vyšetrenie u gastroenterológa ale  popritom Clean  Inside užívať môžete, nakoľko vláknina zmäkčuje stolicu a znižuje tlak v črevách, čím sa obsah čriev stáva pohyblivejší. Nadúvanie môže byť  dôsledok nesprávnej výživy sýtené nápoje, potraviny, obsahujúce škodlivé látky, alebo nesprávne stravovacie návyky: keď jeme rýchlo, bez dôkladného prežutia potravín, prehĺtame zbytočný vzduch, toto všetko môže spôsobiť nadúvanie. Pri prevencii môže veľa pomôcť zmena jedálnička a  príjem probiotík. Probiotiká totiž prispievajú k obnove črevnej flóry, a tým účinne zabraňujú aj nadmernej plynatosti. Fajčenie skúste obmedziť.

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki

Otázka

Po každém jídle se mi bricho nafoukne.

Jsem 21 rokem vozíčkářka. Po každém jídle se mi bricho nafoukne, na stolici chodím cca 10 dní , je tvrdá, co mám dělat. Vyzkoušela jsem čaje, bylinky, čipky, vlákninu, teplou vodu ,,, Už nevím co si dát , Aby mi to pomohlo. Denně piji 3 litry

Odpovědi
Kategorie: Nadýmání

Odpověď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterolog
  24. červen 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Nafúknuté brucho sa dá efektívne liečiť stravou bohatou na vlákniny, pravidelným pohybom, dôkladným prežúvaním potravy, a kvôli dlhodobému výsledku častou detoxikáciou organizmu.

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki