Otázka

Máme syna autistou a několik let má kasovitou, zapáchající stolici.

Dobrý den, prosím o radu. Máme syna autistou a několik let má kasovitou, zapáchající stolici. Několikrát se dělaly odběry, výtěry i odběry vzorků a nikdy se nic nenašlo. Dělaly se i testy na lepek, kde byl výsledek hraniční, pak už byl negativní. Zkusili jsme kde co, homeopatii, bylinkové čaje, vše pomůže jen dočasně. Probio mu nedělá dobře, má častější stolici během dne. Můžete poradit prosím? Děkuji

Odpovědi
Kategorie: Probiotika

Odpověď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterolog
  21. říjen 2018.

  Dobrý den!

  Ještě bych vyzkoušel  léčbu Normixem. Jsou to lokálně působící antibiotika, která působí pouze ve střevech a nevstřebávají se do těla. Vaše dítě má dismikrobii.

  S pozdravem
  Dr.Podlupszki

   

Otázka

Mohu se zeptat, zajímá mě, jaký je rozdíl, respektíve co jsou probiotika a prebiotika?

Zdravím, Mohu se zeptat, zajímá mě, jaký je rozdíl( resp. ) co jsou probiotika a prebiotika( funkce), zdali se můžou užívat celoročně preventivně, či jen při potížích, jaký je mezi nimi rozdíl, jaké připravky je obsahují( nejvhodnější) a jestli nějak souvisí s vlákninou a její funkcí na organismus. Děkuji

Odpovědi
Kategorie: Probiotika

Odpověď

 1. Koprivanecz Magdolna
  Magdolna Koprivanecová Dietetik, diplomovaný specialista pro náuku o výživě
  22. září 2018.

  Dobrý den,


  probiotika jsou živé mikroorganismy, které mají příznivé účinky na naše tělo. Nacházejí se v kyselomléčných výrobcích (jogurty, kefír), v kysaném zelí, v kysané zelenině. Při zdravém organismu postačí, pokud je budeme přijímat v potravinách. Pokud dojde k narušení rovnováhy, tak je vhodné je doplnit přípravky, které obsahují jednotlivé kmeny. Na trhu je jich mnoho, odlišují se svým složením, i počtem kmenů. Nejvhodnější je, pokud vám doporučí lékař, případně lékárník, které budou vhodné na váš zdravotní problém. Probiotika osidlují stěny střeva, ničí hnilobné procesy a patogeny, podporují zdravé fungování trávení a tím posilují imunitu. Jsou zvláště vhodné při užívání antibiotik.
  Co se týče prebiotik, jsou potravou pro probiotika, čili je vhodné je užívat spolu. Nacházejí se v kořenu čekanky, artyčoku, cibuli, česneku, jablku, v luštěninách ... Opět je umíme doplnit i uměle. Pomáhají jako prevence vůči nemocem, podporují správné složení střevní mikroflóry, podporují vstřebávání živin.

   

  S pozdravem

  Magdolna Koprivanecová

Otázka

Co nám doporučíte?

Vážený pane! Mému manželovi se už několik let neustále říhá, hlavně po jídle, prakticky celý den (má 120 kg :)) Před 20 lety měl operaci srdce a užívá velké množství léků, na radu gastroenterologa i Duspatalin. Já mám zase po ránu často průjem. S pitím mléka jsem proto úplně přestala, ale nepomáhá mi to. Mám 73 let a mám problémy zejména s klouby, beru Condrosulf a momentálně i Arcoxiu. Kvůli mému věku užívám kromě toho i mnoho dalších léků, hlavně na prevenci. Trávicí problém se objevuje už dlouho a pravidelně. Co nám doporučíte? Děkuji Marie

Odpovědi
Kategorie: Probiotika

Odpověď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterolog
  24. květen 2018.

  Milá Marie!

  Myslím si, že se jedná o funkční poruchu. Na to lék neexistuje, ale pomoci může užívání prebiotik a probiotik. Je možné i to, že Vaše těžkosti může zmírnit Normix-kúra.

  S pozdravem
  Dr.Podlupszki

Otázka

Nedávno se mi vrátila úzkost a průjem, a nedokážu jít ani na vyšetření.

Vážený pane doktore! V roce 2014 mi diagnostikovali syndrom dráždivého střeva doprovázený průjmem a nadýmáním. K němu se přidala i úzkostní deprese, na co jsem užívala Frontin 0,25 mg tabletky k lékům proti průjmu až do roku 2016. Asi 2 roky jsem byla bez příznaků, nyní jsem však těhotná v 28. týdnu. Nedávno se mi úzkost a průjem vrátili a jen stěží mohu jít na vyšetření. Gynekolog mi doporučil užívání Sedatif PC, které nepoškozuje plod. Chtěla bych k tomu užívat i probiotika. Která mohu užívat i během těhotenství? Zajímalo by mě i to, zda je možné užívat Progastro 825? Předem děkuji za Vaši odpověď!

Odpovědi
Kategorie: Probiotika

Odpověď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterolog
  28. duben 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Probiotiká užívať môžete, dokonca nateraz ani nič iné neodporúčam. Pozrime sa, nakoľko budú účinné.

  S pozdravom,
  Dr. Csaba Podlupszki


Otázka

Měla bych vyzkoušet probiotika?

Trávicí těžkosti Vážený pane doktore! Mám 25 let a asi 5 let mě trápí těžkosti s průjmem, co můj každodenní život neskutečně stěžuje. Objevuje se zejména v ranních hodinách, s různými příznaky. Stává se, že je průjem doprovázen křečemi v podbřišku, ale stane se i to, že je bez křečí. Někdy se objevuje i několikrát denně, ale stává se i to, že je 1-2 týdny všechno v pořádku. Chvíli jsem se snažila vyhýbat mléčným výrobkům, myslela jsem si, že je to kvůli nim, ale bohužel ne. Naposledy jsem byla s tímto problémem u lékaře před 3 týdny. Pan doktor mi předepsal prášek Smecta, No-spu a vitamin B6. Užívala jsem je pravidelně, v této době se jakoby moje těžkosti zmírnily, ale jakmile jsem je přestala užívat, znovu se objevily. Zkoušela jsem i Normaflor, ale nepomohl. Když pravidelně užívám například Lopedium, v té době je mi celkem dobře, ale nevím, jak moc škodím svému organismu tolika léky. Gastroskopie se však velmi bojím. Měla bych vyzkoušet například probiotika? Pokud ano, která by byla nejlepší? Co byste mi doporučil? Předem děkuji!

Odpovědi
Kategorie: Probiotika

Odpověď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterolog
  15. duben 2018.

  Dobrý den přeji,

  Podle Vašeho popisu máte funkční problém, léky nepomohou. To, že se těžkosti objevují pět let a není žádná změna, že se nezmírnily, to vše naznačuje právě toto. Kdyby byl problém organického charakteru, měl by jiné příznaky. Užívání probiotik může Vaše těžkosti zmírnit.

   

  S pozdravem
  Dr. Podlupszki

Otázka

Mohu probiotika užívat dlouhodobě, pravidelně?

Vážený pane doktore! Chtěl bych se zeptat, jestli příznaky IBS a refluxu zmizí pouze tehdy, když beru probiotika. Mohu probiotika užívat dlouhodobě, pravidelně? Díky za Vaši odpověď.

Odpovědi
Kategorie: Probiotika

Odpověď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterolog
  6. duben 2018.

  Vážený zájemce!

  Jaký je rozdíl mezi klasickými střevními bakteriemi a mezi dobrými bakteriemi, které je možné doplnit probiotiky? Střevní bakterie jsou obyvatelé střevního traktu, které jsou schopné v něm žít a pravidelně se rozmnožovat. Probiotika zase obsahují živé bakterie, které se v trávicím traktu zdrží pouze dočasně a vykonávají užitečnou činnost, avšak nejsou v něm schopné dlouhodobého usídlení. To je vysvětlení toho, proč je potřebné probiotika užívat pravidelně a dlouhodobě, abychom mohli pocítit jejich pozitivní účinek.

  S pozdravem
  Dr.Podlupszki