Otázka

Ráda bych se zeptala, zdali tyto hodnoty štítné žlázy jsou v pořádku?

Příjemný dem,ráda bych se zeptala,zdali tyto hodnoty štítné žlázy jsou v pořádku.fT4 2,1 ssTSH 13,9 .Děkuji za odpověd

Odpovědi
Kategorie: Štítná žláza

Odpověď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterolog
  19. červenec 2019.

  Dobrý den,

  Třeba se obrátit na endokrinologie.

  S pozdravem
  Dr.Podlupszki

Otázka

Léčím se jen se zvětšenou štítnou žlázou.

Dobrý den..je mi 52 let, před cca 10 let mi byl zjištěn vyšší spodní tlak 90-94...vrchní byl v pořádku, lékařka mi nasadila loristu 50 (1x denně ) a egilok 0,25 ( 1x denně )...tlas se mi snížil do normálu..120/80 a vše bylo v pořádku. Asi před třemi lety se mi podařilo zdravou stravou shodit nadváhu 30 kg a tlak byl naopak nízký, takže paní doktorka ubrala Loristu a protože tlak byl stále nízký, po půl roce jsem měla užívat jen půl tablety z Egiloku 0,25. V červnu 2018 jsem měla tlak v normálu, jen o trošičku nižší, tak lékařka zkonstatovala, že beru úplně nepatrné množství, takže ho zrušíme úplně a budu bez léků a uvidíme co to udělá. Dva měsíce po vysazení léků jsem se občas změřila a tlak v pohodě. Pak jsem se měřit přestala. Před 3 týdny jsem byla na běžné kontrole a tlak mi naměřili 145/85...dostala jsem holtera a tam se zjistilo, že spodní tlak je v pořádku,ale vrchní byl po celou dobu monitorování vyšší v rozmezí 143-158...nasadila mi lék Telmisartam Samdoz 80mg, užívám ho již 14 dnů a tlak vůbec ani po lékách neklesne...ráno 140-145 a odpoledne a večer 145-155. Jsem z toho celkem vystrašená a nešťastná, že ani léky nezabírají. Je pravda, že jsem ted kvůli rodinným problémům asi půl roku v dost velkém stresu, navíc u mě zřejmě začala menopauza, také cítím , že mám už asi dva měsíce bolesti zad, jakoby ztuhlé,napjatost, asi tak stres? , může to být příčina,že léky nezabírají? Jinak po odběru krve mám vše v pořádku - ledviny,cukr, cholesterol,játra atd., EKG také v pořádku.Léčím se jen se zvětšenou štítnou žlázou, funkci mám v pořádku a ta je také po vyšetření ok. Je třeba vyčkat, jestli tyto léky zaberou a trvá déle, než srovnají tlak, nebo požádat o změnu léku a nebo je opravdu na vině psychika a třeba i přechod a je třeba se i na pár týdnu zklidnit třeba Neurolem? samozřejmě vše po poradě s lékařem. Moc děkuji za odpověd

Odpovědi
Kategorie: Štítná žláza

Odpověď

 1. Dr. Darnói Tibor
  Dr. Tibor Darnói Nezávislý lékař
  24. únor 2019.

  Dobrý den,

  Myslím si, že lék už by měl zabrat a bude třeba ho vyměnit případně kombinovat s dalším lékem. Bude třeba konzultace s internistou.

  S pozdravem
  Dr.Darnói

Otázka

Jakou dietu bych měla sledovat při autoimunitní snížené činnosti štítné žlázy?

Zdravím! Chtěla bych Vás požádat o pomoc, jakou dietu bych měla sledovat při autoimunitní snížené činnosti štítné žlázy? Jsem trochu ztracená, co mohu a co ne. Předem děkuji za Vaši pomoc!

Odpovědi
Kategorie: Štítná žláza

Odpověď

 1. Koprivanecz Magdolna
  Magdolna Koprivanecová Dietetik, diplomovaný specialista pro náuku o výživě
  12. květen 2018.

  Dobrý den přeji,

  Co se týká stravování, určitě doporučuji konzumaci selenu a snížení příjmu potravin s vysokým obsahem jódu. Zelenina s obsahem selenu: brokolice, zelí, špenát, fazole lima, sója, chřest, černá fazole, houby. Ovoce s obsahem selenu: banán, grapefruit, hrozny, kiwi, citron, žlutý meloun, mango, moruše, pomeranč.  Z ořechů stojí za zmínku brazilské ořechy, jejichž obsah selenu je obzvláště vysoký. Ostatní potraviny bohaté na selen: hovězí maso, ryby, mořské ryby (tuňák, treska, sleď), obiloviny, velké množství selenu se nachází také v celozrnných obilovinách. Potraviny s vysokým obsahem jódu: brambory, jogurt, sušené řasy, krystalická himálajská sůl, mléko, borůvky, mořské ryby, sušené švestky, vejce a jahody. Je však velmi důležité, že v případě autoimunitního onemocnění se NESMÍ konzumovat potraviny s obsahem jódu. Např. jódovaná sůl.

  Potřebná je pravidelná konzultace a kontrola, protože při autoimunitním onemocnění štítné žlázy se poměrně rychle může obrátit snížená činnost na zvýšenou.

   

  S pozdravem
  Koprivanecová


Kategorie je prázdná

V této kategorii nebyla nelezena žádná otázka.

Hledejte dále nebo nám můžete položit otázku.


Pošlete nám svoji otázku