Otázka

Chtěla bych vědět, jestli konzumace těchto potravin zvyšuje,nebo snižuje PT.

Dobrý den,užívám Warfarin,našla jsem seznam potravin,které ředí krev přírodní cestou( kurkuma,čaje,vitaminy,cibule,česnek atd.) Ctěla bych vědět,jestli konzumace těchto potravin zvyšuje,nebo snižuje PT INR- myslím přímo jeho číselnou hodnotu. Nyní mám po půl roce užívání a pravidelných kontrolách hodnoty 1.9-2. Při zvýšení dávky(nyní 2.5mg)dochází ke krvácení.Děkuji za odpověď

Odpovědi
Kategorie: Zdravá výživa

Odpověď

 1. Dr. Darnói Tibor
  Dr. Tibor Darnói Nezávislý lékař
  6. březen 2019.

  Dobrý den,

  Ano, určité potraviny zvýrazňují účinek Warfarinu. Je třeba se dohodnout s lékařem, který vám předepsal Warfarin, aby Vám orientačně poradil, na jaké potraviny si dát pozor.

  S pozdravom
  Dr.Darnói Tibor

Otázka

Jaké může mít následky škrcení v 4.-5.měsíci těhotenství?

Jaké může mít následky škrcení v 4.-5.měsíci těhotenství, byla jsem napadena bývalým mužem, 20.min. jsem ležela na zemi a nemohla se rozdýchat, zda jde o vážné či méně vážné následky pro dítě. Děkuji

Odpovědi
Kategorie: Zdravá výživa

Odpověď

 1. Dr. Darnói Tibor
  Dr. Tibor Darnói Nezávislý lékař
  25. srpen 2018.

  Dobrý den,

  škrcení může mít vážné důsledky na dospělého jedince a také na dítě, určitě navštivte lékaře, aby Vás důkladně vyšetřil a předešlo se tak zbytečným komplikacím.

   

  S pozdravem 

  Dr. Darnói Tibor

Otázka

Nemohu sportovat, protože mám v kolenou silnou osteoartritidu a mám i astma

Vážená paní doktorko! Jsem 48 letá žena, měřím 162 cm a vážím 89 kg. Vždy jsem měla problémy s nadváhou, ale nyní nemohu žádným způsobem zhubnout. Jím málo a i tak stále přibírám. Sportovat nemohu, protože mám v kolenou silnou osteoartritidu a mám i astma. Prosím Vás o sestavení jídelníčku, pomocí kterého bych mohla zhubnout, protože moje kolena už tuto váhu nezvládají. Bydlím na venkově a v okolí jsem nenašla odborníka, který by mi mohl poradit. Čekám na Vaši odpověď.

Odpovědi
Kategorie: Zdravá výživa

Odpověď

 1. Dobor Viktória
  Viktória Doborová Dietetik, diplomovaný specialista pro nauku o výživě
  14. červen 2018.

  Dobrý den přeji,

  Na základě Vašich údajů je Vaše individuální  látková výměna: 1583 kcal, index tělesné hmotnosti (BMI): 33

   

  Na základě tohoto indexu tělesné hmotnosti Vás můžeme zařadit do kategorie obezity.

  K základní látkové výměně je třeba vždy konzumovat potřebné množství kalorií, protože toto množství energie zajišťuje životně důležité funkce organismu (krevní oběh, dýchání, hormonální hladina, atd.) v klidovém stavu, bez fyzického zatížení.

  Pokud toto základní množství energie není zkonzumováno, potom tělo přepne do „šetřícího režimu“ a všechno, ještě i malé množství energie začne skladovat. Proto je samozřejmé, že se hubnutí nenastartuje.

  Doporučuji Vám, abyste si vedli deník příjmu kalorií. Takto si potom budete moci snadno zkontrolovat příjem kalorií.

  Navrhuji následující základní prvky stravy a postupy přípravy jídel:

  Pekárenské výrobky:

  Doporučuji chléb z celozrnné, špaldové, žitné a tmavé mouky nebo ze semínek, nebo grahamový chléb. Důležité je, aby chléb nebyl z bílé mouky! Pokud máte přístup pouze k pekařským výrobkům z bílé mouky, potom doporučuji pouze malé množství.

  Obsah vlákniny způsobuje pocit nasycení, a proto snižuje chuť do jídla. Kromě toho velmi doporučuji vynechat ze stravy i potraviny s obsahem cukru. Nejvíce “luxusních kalorií” dodává cukr a tuky!

  Mléko a mléčné výrobky:

  Doporučuji odtučněné nebo polotučné mléčné výrobky. I v této kategorii jsou preferované bez cukru. Můžete konzumovat: 1,5% mléko, 12% smetana, odtučněný nebo polotučný tvaroh, kefír, přírodní jogurt, sýry s označením “light nebo fit”. Z tvrdých sýrů: Ementál, Edamer. Tyto sýry můžete použít i při přípravě jídel, aby byl jídelníček pestřejší.

  Maso, masné výrobky

  Doporučené: drůbeží maso a masné výrobky. Ale můžete konzumovat i vepřové, telecí a výrobky z nízkotučných ryb. Z masa používejte plecko, kýtu a kotletu!

  Doporučujeme je vařené, dušené, plněné a mleté. Připravte je jako omáčku, salát, dušenou přílohu v keramických nádobách, alobalu, na pečícím papíru nebo s použitím minimálního množství tuku.

  Doporučujeme zeleninu střídat. Smažená a obalovaná jídla můžete zařadit do jídelníčku pouze po přípravě v sáčku na pečení nebo upečené na papíru na pečení, potřené malým množství tuku. Je to proto, že obalované maso do sebe vsákne mnoho tuku.

  Zelenina:

  V jídelníčku můžete použít všechnu zeleninu. Nakládanou, plněnou, vařenou, dušenou, pečenou, na polský nebo anglický způsob (částečně uvařená, křupavá “ress”).

  Brambory, rýže, těstoviny a suché luštěniny mají vysoký obsah sacharidů, a proto je doporučujeme konzumovat méně často a v malém množství. Těstoviny ať jsou bezvaječné a z hrubé mouky.

  Jako přílohu můžete použít: proso, kuskus bulgur, pohanku, amarant a quinou. I k přípravě hranolků použijte sáček na pečení!

  Ovoce:

  Ovoce s vysokým obsahem cukru obsahuje velké množství kalorií. Proto se vyhýbejte konzumaci těchto: banán, meloun, hrozny, švestky, hrušky a sušené ovoce.

  Ostatní ovoce můžete jíst ve velkém množství, několikrát denně. Můžete je použít k vařeným jídlům, jako omáčku, polévku, salát nebo k masu.

  Ovocné výrobky s obsahem cukru jsou zakázány, např. džem, kompot.

  Vejce:

  Můžete je konzumovat samostatně nebo použít k přípravě pokrmů.

  Omeleta, míchaná vajíčka (bez tuku) se zeleninou nebo ochucené bylinkami.

  K změně životního stylu je důležitý i příjem tekutin a sport. Množství tekutiny je 1,5-2 litry denně, ale v letním období se doporučuje mnohem více! Vhodné jsou jakékoliv nápoje, ale ať nemají vysoký obsah cukru. Pohyb neznamená sport! V každém případě je na denním pořádku potřebná chůze, procházka. Ty to druhy pohybu nejsou náročné! Pokud se vyhýbáme fyzické aktivitě nebo ji snížíme na minimum, bolesti kloubů se kvůli ztuhnutí zintenzivní. Je vědecky dokázáno, že není třeba bolestivé klouby šetřit, právě naopak, je třeba zvýšit jejich pohyblivost.

  K tomu Vám ještě doporučuji, abyste vyhledali specialistu fyzioterapeuta, který Vám může s problémy pomoci!

  Přeji Vám pevné zdraví a mnoho úspěchů!

  S pozdravem
  Doborová

Otázka

Je vhodná konzumace sušeného masa?

Dobrý den, všude se hovoří o riziku konzumace syrového masa. Rád bych se zeptal, jak to je v případě masa sušeného např Prosciutta (také není tepelně opracované), jsou nějaká rizika a je vhodné podávat dětem? V Itálii se konzumuje zcela běžně. Předem děkuji za iformaci. S pozdravem Novotný M

Odpovědi
Kategorie: Zdravá výživa

Odpověď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterolog
  4. duben 2018.

  Dobrý deň prajem, 

  v prípade sušeného mäsa Vám viem poskytnúť skôr všeobecnú informáciu. Pokiaľ sa dodržia všetky hygienické nároky a mäso sa správne skladuje, tak nevidím problém s jeho konzumáciou u dospelých a tiež u detí. Ide o zdravú potravinu, ktorá dodá telu mnoho potrebných látok a je energeticky veľmi výdatnou potravinou. Samozrejme aj tu vieme uplatniť pravidlo "všetko s mierou". 

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki


Otázka

Jak na zánět sedacího svalu?

Dobry den mam zapal sedieceho svalu 4meiac nič mi nepomaha žiadny liek mi nezabral poradte mi prosim dakujem

Odpovědi
Kategorie: Zdravá výživa

Odpověď

 1. Dr. Hermann
  MUDr. Gábor Hermann Odborný lékař pro ortodoncii, specialista na funkční čelistní ortopedii
  11. březen 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Pri zápale sedacieho svalu je dôležité, aby bola zistená príčina vzniku tohto problému. Dôvodov môže byť niekoľko, napríklad prechladnutie, zmeny na chrbtici, nesprávna životospráva, úraz, cukrovka, autoimunitné ochorenia atď. Diagnostika spočíva nielen v anamnéze, ale i neurologickom vyšetrení, prípadne rtg, ct, mri. Odporúča sa kľud na lôžku a zábaly podľa stavu, zaradiť vitamíny skupiny B, masáže, pomoc fyzioterapeuta. Pri bolesti analgetiká.

   

  S pozdravom

  Dr. Hermann

Otázka

Zda je vhodné užívání očistné kůry Clean Inside podpořit dietou, pokud chci i zhubnout.

dobrý den, chtěla bych vědět, zda je vhodné užívání očistné kůry Clean Inside podpořit dietou, pokud chci i zhubnout. Pokud ano, uvedte stručně jak se mám stravovat. Děkuji za odpověd.

Odpovědi
Kategorie: Zdravá výživa

Odpověď

 1. Dr. Rónay
  Barbora Ronajová Dietoložka, alternativní medicína
  6. duben 2016.

  Dobrý deň prajem,

  Detoxikáciu organizmu môžete podporiť aj dietou. Vhodné sú napríklad nasledovné zeleniny: mrkva, cvikla, kapusta, zeler, cibuľa, brokolica, špenát, uhorka. Zdravá strava  musí obsahovať aj strukoviny, ktoré sú jej dôležitou súčasťou, ako napríklad šošovica, cícer, fazuľa a hrášok. Zdravá strava musí obsahovať aj dostatočné množstvo kvalitných obilnín a vlákien, ktorých veľmi dobrým zdrojom je hnedá ryža, proso, pohánka, amarant, psyllium.

  S pozdravom
  Dr.Ronajová